W naszym przypadku efekty nauki na Kursie na Instruktora Tańca Ludowego w Krakowie były widoczne zaskakująco szybko. Zgłaszając się na 2-letni kurs w 2017 roku, nie myślałyśmy jeszcze, że już w 2019 nie tylko zdobędziemy kwalifikacje instruktorskie, ale i w rzeczywistości zostaniemy instruktorkami założonego przez nas Zespołu Folklorystycznego “Mazurki” Polonii Wiedeńskiej. Niebawem ten jeden z najmłodszych zespołów polonijnych (jeśli nie najmłodszy) osiągnie rok działalności!
Kurs instruktorski organizowany przez Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie ma wiele zalet, a największą z nich jest to, że skupia w jednym miejscu niesamowitych, pełnych pasji ludzi – z jednej strony najlepszych instruktorów tańca i regionalistów, ekspertów z dziedziny, praktyków, muzyków, a z drugiej grono wspaniałych tancerzy i przyszłych (lub obecnych a chętnych pogłębić wiedzę) instruktorów, którzy decydują się na udział w kursie z bardzo różnych powodów, pochodzą z różnych części Polski, a nawet z innych krajów świata. To duża dawka inspiracji, zderzenia perspektyw na folklor i doświadczeń. Nawet dzisiaj, rok od zakończenia kursu, umiejętności, wiedza i kontakty, które tam zdobyłyśmy są naprawdę istotne. Tym bardziej, że nasz zespół na pewno nie powstałby, gdybyśmy nie realizowały tego kursu. To właśnie tam poznałyśmy się i wtedy powstał pomysł takiego szalonego przedsięwzięcia!
Gdy rozpoczynałyśmy kurs, Hania studiowała jeszcze w Polsce, a w kolejnym roku rozpoczynała także drugie studia magisterskie w Wiedniu, wcześniej uczyła się i tańczyła w Poznaniu i Wrocławiu. Ja mieszkałam wtedy w Krakowie, ale jeszcze wspominałam moją studencką wymianę Erasmus+ w Wiedniu sprzed 3 lat.
Jak to często bywa na kursach tanecznych, w naszym roczniku brakowało panów, przeważały kobiety, dlatego tańczyłyśmy razem w parze, wymieniając się w roli partnera i partnerki. Często tańczyłyśmy z Hanią, a że dobrze nam to wychodziło, starałyśmy się trenować do końca kursu razem. Miałyśmy wtedy okazję sprawdzić swoje umiejętności, rozmawiać więcej na temat tańca, folkloru, zespołów… Pod koniec kursu Hania wpadła na pomysł, abyśmy połączyły siły i założyły zespół w Wiedniu. Obie wiedziałyśmy, że takiego właśnie zespołu tam brakuje – uczącego od podstaw i prezentującego folklor różnych regionów Polski, dlatego projekt wydawał się mieć rację bytu i być potrzebny dla polonijnej społeczności. To był dobry moment na takie przedsięwzięcie, tym bardziej, że przez ostatnie dwa lata kursu instruktorskiego podbudowałyśmy swoją wiedzę, warsztat taneczny i nabrałyśmy pewności siebie w tym, co robimy już przecież od ponad 17 lat.
W ciągu tygodnia padła decyzja na tak – podejmujemy się tego wyzwania! W miesiąc od obrony kursu przeprowadziłam się do Wiednia i tym sposobem obie znalazłyśmy się w stolicy Austrii, główkując nad tym, jak założyć zespół. Przez kolejne 3 miesiące planowałyśmy i starałyśmy się poznać możliwości, jakie mamy w Wiedniu, wybadać potrzeby Polonii – czy to na pewno dobry pomysł, a jeśli tak, jak go zrealizować? Kogo będziemy uczyć? Jak nazwać zespół i w jakiej formule ma działać? Jakich regionów będziemy uczyć? Skąd muzyka, gdzie będziemy ćwiczyć, jak pozyskać stroje? I jeszcze mnóstwo pytań, uwierzcie, naprawdę mnóstwo spraw!
Przebrnęłyśmy przez te wszystkie dylematy i tak w styczniu 2019 ogłosiłyśmy pierwsze zajęcia otwarte „Mazurków”! Okazało się, że nasze przygotowania nie poszły na marne – zgłosiła się wystarczająco duża grupa dzieci, by kontynuować! Hania miała już doświadczenie w nauczaniu dzieci, więc ja starałam się uczyć od niej. Była także akompaniatorką i nauczycielką śpiewu. Standardowymi elementami naszych zajęć są: nauczanie podstaw tanecznych, poprawnej postawy, ćwiczenia umuzykalniające, rytmiczne i koordynacyjne, nauka zabaw ludowych i tańców. Jako pierwszy region wprowadziłyśmy Górny Śląsk, który na Kursie Instruktorskim prowadziła Pani Zofia Marcinek. Kolejnym regionem były Kaszuby – a zainspirowało mnie do tego szkolenie w regionie pod okiem Pana Marka Czarnowskiego. Oczywiście, pamiętamy o innych regionach, czasem wplatamy piosenki i zabawy spoza wymienionych dwóch regionów. Celem jest to, by zespół rozwijał się i był w stanie występować na festiwalach folklorystycznych, by dzieci rozwijały się tanecznie, ale też nie można zapominać, że dla rodzin, które mieszkają poza Polską, ważne jest, by dzieci używały polskiego języka, poznały polską kulturę i utożsamiały się z nią.
Dla mnie osobiście prowadzenie własnego zespołu, i to za granicą, to najlepsze, co mogło mnie spotkać w tamtym momencie mojego życia i najlepsza nauka dla mnie samej – instruktorki dopiero rozpoczynającej tę ścieżkę zawodową. Hania dodaje: “Mazurki dały mi możliwość wykorzystania wielu umiejętności, których uczyłam się przez lata – tańca, choreografii, śpiewu, akompaniamentu, aranżacji muzyki, a przede wszystkim pracy z dziećmi. Właśnie ta wielozadaniowość była najciekawsza i najtrudniejsza w tym doświadczeniu.”
Tak, wielozadaniowość to podstawa w takiej działalności, szczególnie w naszym przypadku, gdy byłyśmy tylko dwie w, jednak, zupełnie nowym świecie. Udało nam się ugruntować naszą działalność – w kwietniu powstało Stowarzyszenie Tańca i Folkloru „Mazurek”, które prowadzę i które jest organizacją wspierającą dla naszych „Mazurków”. Ale w przyszłości stowarzyszenie ma też mieć inne zadania i organizować wydarzenia taneczne na większą skalę i nie tylko dla Polonii. Ma także dawać wsparcie tym, którzy będą w podobnej sytuacji jak my – z pomysłem i pasją, ale bez punktu zaczepienia.
Po czterech miesiącach zajęć „Mazurki” dały swój pierwszy występ w Wiedniu, na pikniku sportowym w czasie XXVIII Dni Kultury Polskiej w Austrii. Debiut został gorąco przyjęty i nawet odbił się echem w polonijnych mediach. To było ogromne, bardzo miłe zaskoczenie! Kolejne występy przyszły szybko. Jedynym mankamentem jest to, że wciąż nie mamy własnych strojów ludowych, ale wiemy, że wszystko przyjdzie z czasem i pomocą dobrych ludzi i organizacji.
Obecnie prowadzimy drugi semestr zajęć dla dzieci, a nawet dla dorosłych – co okazało się hitem! Przed nami polonijne andrzejki, kilka projektów, zdobycie finansów i uszycie strojów, pierwszy wyjazd… Jednak te działania organizujemy już w innym składzie. Hania wróciła do Wrocławia, gdzie z sukcesem pracuje jako nauczycielka rytmiki w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz, przy której prowadzi również zespół tańca ludowego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego, gdzie naucza przedmiotów kierunkowych, m.in. techniki ruchu i tańca, prowadzi też rytmikę w przedszkolach oraz ponownie tańczy w RDZPiT „Wrocław”. Na odległość, ale jednak, konsultujemy się i wymieniamy inspiracjami, nawet na obronie magisterskiej Hani w Wiedniu wystąpiła grupa „Mazurków”, a na pewno przedsięwzięć artystycznych jest jeszcze wiele przed nami!
„Mazurki” nadal działają i będą się rozwijać, póki wystarczy sił i póki wiedeńska Polonia będzie chciała z nami tańczyć, podtrzymywać pamięć o polskiej kulturze ludowej. Na szczęście nie jestem w tym sama, bo do kadry zespołu dołączyła świetna rytmiczka i akompaniatorka Alicja Wasilewska. Grono sympatyków „Mazurków” wciąż powiększa się i mamy nadzieję, że za parę lat spotkamy się na kolejnym występie zespołu i powiemy do siebie: „A pamiętasz, jak jeszcze ćwiczyłyśmy na Kursie Instruktorskim w Krakowie?”
Alicja Zell (obserwuj na Facebooku)
Hania i Alicja ukończyły Kurs Instruktora Tańca o specjalizacji: taniec ludowy w Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie, w roczniku 2017-2018.
Alicja Zell – współzałożycielka i instruktorka Zespołu Folklorystycznego „Mazurki”, Prezes Stowarzyszenia Tańca i Folkloru „Mazurek” w Wiedniu, ukończyła kurs instruktorski tańca ludowego Stowarzyszenia Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie w 2018 roku. Pracująca obecnie w obsłudze turystycznej w Wiedniu, z wykształcenia edytorka – studia edytorskie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (licencjat, 2017), stypendystka programu Erasmus: Universität Wien w Wiedniu na wydziale Slawistyki (2015), instruktorka fitness Slavica Dance (fitness inspirowany tańcem ludowym, 2018). Przez 11 lat związana z Zespołem Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” w Gorzowie Wielkopolskim, przez 2 lata związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Krakus” Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (chór), przez 1 rok związana z chórem Politechniki Krakowskiej (2013). Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Folk Przystań” w Gorzowie Wlkp. (2016-2018), wieloletnia wolontariuszka wspomnianego festiwalu oraz Małopolskich Spotkań z Folklorem w Myślenicach (2016-2018).
Hanna Bogumiła Góral – współzałożycielka i instruktorka Zespołu „Mazurki”, ukończyła kurs instruktorski tańca ludowego Stowarzyszenia Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie w 2018 roku, nauczycielka rytmiki i tańca we wrocławskich szkołach muzycznych oraz przedszkolach, absolwentka studiów magisterskich na kierunku Pedagogika muzyczno-ruchowa w Wiedniu, magister sztuki muzycznej na kierunku Kompozycja i teoria muzyki o specjalności Rytmika na Akademii Muzycznej w Poznaniu (2017), dwukrotna stypendystka programu Erasmus: Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hannoverze (2014) oraz Universidad de Barcelona (2016). Przez 12 lat związana z Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespołem Pieśni i Tańca „Wrocław”, następnie 4 lata z Zespołem Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wielokrotnie prowadziła warsztaty rytmiczne, taneczne i wokalne z dziećmi i dorosłymi (np. VoiceART 2018, Central European Jamboree we Wrocławiu 2016), autorka choreografii koncertu charytatywnego Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego dla Fundacji „Mam Marzenie”.
Skończyłeś/aś Kurs na Instruktora Tańca Ludowego przy Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej? Chcesz podzielić się z nami swoimi osiągnięciami? Napisz artykuł i wyślij go do nas na adres biuro@edu-art.pl – opublikujemy go na łamach tej strony!